warto zobaczyć
Atrakcje
Park Krajobrazowy Doliny Bobru to nie tylko rzeka Bóbr, spływy pontonami i kajakami. To również przepiękna okolica z wieloma magicznymi miejscami.
Obiekt zabytkowy

Zamek Wleń i Pałac Lenno

Zamek Wleń często nazywany Zamkiem Lenno to najstarszy murowany zamek w Polsce. Wokół zamku roztacza się Rezerwat Przyrody Góra Zamkowa. Występuje tu wiele cennych gatunków roślin m.in czosnek niedźwiedzi.

Obiekt jest dostępny dla zwiedzających. Z zamkowej baszty można podziwiać przepiękną panoramę Karkonoszy, Gór Kaczawskich i Pogórza Izerskiego.

Obok zamku znajduje się Pałac Lenno z przepięknym dziedzińcem i przytulną kawiarenką.

Lokalizacja: Wleń
Punkt widokowy

Ostrzyca Proboszczowicka

To najwyższe wzniesienie wulkaniczne w Polsce nazywane Śląską Fujijamą! Ma charakterystyczny stromy stożek. Na górze znajduje się krater wielkości samochodu. Przepiękne miejsce na spacer z dziećmi. Czas wejścia ok 45-50min. W 100% bezpieczne ;-))) Ostrzyca nie jest aktywna i nie wybucha…! Ostatni raz wiele milionów lat temu!

Lokalizacja: Proboszczów
Obiekt Zabytkowy

Zamek Grodziec

Przepiękny zamek doskonale zachowany i utrzymany. Zbudowany na wulkanicznej górze we wsi Grodziec. To cudne miejsce wpisane do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Lokalizacja: Zagrodno
Punkt Widokowy

Szwajcaria Lwówecka

Szwajcaria Lwówecka to grupa malowniczych skał, które znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Bobru. Formy skalne są wysokości 30-50m.

Lokalizacja: Lwówek Śląski
Obiekt budowlany

Zapora Pilchowice

Zapora Pilchowice to druga co do wysokości (po Solinie) zapora wodna w Polsce. Powstała na rzece Bóbr w latach 1904–1912 w celu ochrony przed powodziami.

Wysokość zapory to 62 m, a szerokość jej korony to 270 m. W wyniku budowy zapory powstał zalew o pow. 240 ha i pojemności 50 mln metrów sześciennych. Poniżej zapory zbudowano elektrownię o mocy 13,364 MW.

Lokalizacja: Pilchowice
Obiekt Zabytkowy

Wieża Książęca w Siedlęcinie

Wieża książęca w Siedlęcinie jest jednym z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Polsce. Bez wątpienia jest także największym i najlepiej zachowanym obiektem tego typu w naszym kraju. Zbudowana została w drugiej dekadzie XIV w. z fundacji księcia Henryka I jaworskiego.

Najciekawszym elementem wyposażenia wieży są czternastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura – sir Lancelocie z Jeziora (jedyne zachowane takie na świecie). Interesujące są również najstarsze zachowane w Polsce stropy drewniane, datowane metodą dendrochronologiczną na lata 1313, 1314 i 1315.

Lokalizacja: Siedlęcin
Schronisko i gospoda

Perła Zachodu

Budynek powstał w 1927 jako gospoda  Turmsteinbaude nieopodal  Jeleniej Góry, nad brzegiem jeziora Modre, w miejscowości Siedlęcin.

Perła Zachodu słynie z bardzo dobrego tradycyjnego jedzenia.

Lokalizacja: Siedlęcin
Punkt widokowy

Góra Szybowcowa

Góra Szybowcowa ma wysokość 561m n.p.m. i jest doskonałym miejscem widokowym na całą kotlinę jeleniogórska z otaczającymi ją pasmami górskimi.

W 1924 wybudowano na górze szybowisko wykorzystujące znakomite warunki naturalne. Była to druga na świecie szkoła szybowcowa. Silne prądy wznoszące umożliwiają osiąganie pułapów do 10 000 m bez użycia silnika. Do dzisiaj znajduje się tutaj lotnisko.

Na górze znajduje się klimatyczna górska gospoda z pysznym lokalnym jedzeniem - HEXA

Lokalizacja: Jeżów Sudecki
© Berga - Dolina Bobru Kajakiem
Wykonanie:
NFHotel